Follow beveiliging
Nieuwsbrief
Cartoon rss
Opleidingen
Beveiliging Boeken rss
Beveiliging Nieuws rss
Beveiliging Video rss
Beveiliging Werk rss
Beveiliging Agenda rss

We kunnen niet zonder financieel-economische criminaliteit

Gepubliceerd: dinsdag 22 november 2011 in criminaliteit. Reageer

Financieel-economische criminaliteit is overal en we kunnen niet zonder. Dat zei Wynsen Faber op 18 november in zijn openbare les van het lectoraat Financieel-economische Criminaliteit, onderdeel van de Politieacademie.

De veronderstelde tweedeling tussen boven- en onderwereld is hierbij een grove versimpeling van de realiteit. Financieel-economische criminaliteit is zo wijd verbreid en complex te bestrijden dat de politie hier alleen in slaagt in samenwerking met andere private en particuliere partijen, zoals belastingdienst en bedrijfsleven. Tegelijkertijd is een stevige aanpak noodzakelijk gelet op de grote schade die zij berokkent aan burgers, instituties en 'het systeem'.

Geboekte successen zeggen niets over de mate waarin Financieel-economische criminaliteit daadwerkelijk wordt teruggebracht. Je weet immers niet wat je niet ziet, het zogenaamde dark number. Effectieve bestrijding vereist volgens Faber nadrukkelijk specifieke kennis en inzicht in deze vorm van criminaliteit en haar daders. Faber: 'Zonder kennis van de wijze waarop deze criminelen te werk gaan en hoe ze zich gedragen kan hun aanpak nooit effectief zijn. Politie, OM en private partijen zullen gebruik moeten maken van beïnvloedingsmogelijkheden die zijn gebaseerd op werking van financieel-economische criminaliteit.' Uitgangspunten daarbij zijn onder meer het verleggen van aandacht van persoonsgerelateerde naar gedragsgerelateerde kenmerken van daders, meer urgentie voor deze vorm van criminaliteit en de inzet van strafrecht als optimum remedium in plaats van ultimum remedium.

Faber: 'Als financieel gewin de voornaamste motivatie is van daders dan is een aanpak gericht op het afnemen van vermogen doeltreffender dan het strafrecht, zeker wanneer de pakkans gering is. Voor witteboordencriminaliteit is een strafrechterlijke aanpak gelet op de maatschappelijke positie van daders afschrikwekkender en effectiever. Door het ontwikkelen en effectief verspreiden van kennis over de dark number, werkwijzen van daders en daarop gebaseerde succesvolle interventiestrategieën wil het lectoraat een belangrijke rol spelen bij de aanpak van financieel-economische criminaliteit.

Zoeken met Google

Geselecteerd bij dit artikel

Alle handelsmerken en auteursrechten op deze pagina horen toe aan hun gewaardeerde eigenaars.

Beveiliging Nieuws maakt het aanbod van berichtgeving rond security gerelateerde onderwerpen toegankelijker en is een startpunt
voor beveiligers, security managers en iedereen die geïnteresseerd is in beveiligingsnieuws. Beveiligingsbedrijven en leveranciers
hebben tevens de mogelijkheid om zelf te publiceren op dé website op het gebied van beveiliging.


Copyright © 1999 - 2012 Connext
button